TOPLANTI YERİ

:

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Kampüsü

TOPLANTI TARİHİ

:

30 Kasım 2012

TOPLANTIYA KATILANLAR

:

Gökmen Ortaç, Ertan Köseoğlu, Mustafa Öztürk

KONULAR

  1. Klinik Araştırma Derneği’ne yapılan ziyarette Prof. Dr. Hamdi Akan ile görüşülerek SAKDER’in yeni yönetim kurulu örgütlenmesi ve görev dağılımları hakkında bilgi verilmiştir.
  2. İki derneğin senkronize bir şekilde birçok ortak projeye girebileceği ve bunun içinde gerekli altyapıya sahip oldukları konusunda görüşülmüştür.
  3. Ortak projeler olarak özellikle eğitim faaliyetlerinin üzerinde durulmuş KAD olarak daha gelişmiş klinik araştırma eğitimlerinin yapılmasının hedeflendiği ve bununla ilgili elektronik bir alt yapının üzerinde çalışıldığı bilgisi alınmıştır. Bu yapının işlerliğe geçmesi için Türkiye Tıbbi İlaç ve Cihaz Kurumu ile görüşmelerinin devam ettiği Prof. Dr. Hamdi Akan tarafından iletilmiştir. Temel CRA eğitimleri ve özellikle monitorizasyon, saha görevlisi ve proje yönetimi eğitimleri için modüllerin SAKDER tarafından organize edilmesinin uzmanlık alanları açısından daha doğru bir yaklaşım olacağı konusunda fikir birliğine varılmıştır.
  4. KAD tarafından organize edilen Klinik Araştırmalar Kongresine SAKDER olarak Türkiye’de SAK gerçeğini vurgulayacak bir poster hazırlanması fikrimizin olduğu iletilmiştir. Bu konu KAD tarafından memnuniyetle karşılanmış ve sadece SAKDER bazında değil CRO’ ların bireysel olarakta poster başvurusu yapmalarının SAKDER kanalı ile duyurulması istenmiştir.
  5. Sertifikalı klinik araştırmalar eğitimi konusunda özellikle “eğiticinin eğitimi” konusunda bazı sorunların olduğu ve bu konunun çözümü için kurumla görüşmelerin sürdüğü ve bir ilerleme kaydedilmesi durumunda bununla ilgili bilgi paylaşımı yapılmasına karar verilmiştir.
  6. KAD, SAKDER tarafından yapılacak olan her türlü sempozyum, kongre vb organizasyonlara sonuna kadar destek olacağını belirtmiştir.
  7. KAD yönetim kurulunda aynı zamanda SAKDER üyesi olan bir kişinin olmasının avantajları görüşülmüş ve ikili diyaloglar ile işlemlerin daha hızlı yürüyeceği ve bilgi akışının yapılacağı görüşülmüştür.

Klinik Araştırmalar Kongresinde SAKDER olarak basılı materyal sponsorluğunun değerlendirileceği ve bu hakkında kendileirne dönüş yapılacağı iletilmiştir.

Toplantı tutanağını indir (pdf)

2016-10-12T14:18:02+00:00