TOPLANTI YERİ

:

Telekonferans Notları

TOPLANTI TARİHİ

:

13.12.2012

TOPLANTIYA KATILANLAR

:

Gökmen Ortaç, Merter Ortaç, Ertan Köseoğlu, Berk Özdemir, Şebnem Yıldırımoğlu, Neslihan Dolgun, Tuba Şahin, Betül Ünal, Aslı Ege,

GİRİŞ

13 Aralık 2012 tarihinde gerçekleştirilen dernek tüm üyelerine açık olan telekonferans’a katılım beklentimizin altında oldu. Telekonferans için  yapılan yoklamada ’yönetim kurulu’ dışında 4 kişinin dernek üyesi olarak katıldığı tespit edildi.

KONULAR

  1. SAKDER Yönetim Kurulu başkanı telekonferans açılışını yaptıktan sonra, Bakanlığın SAKDER ile olan iletişimini arttırmaya yönelik planlanacak olan toplantı hakkında bir hatırlatma yaptı. En önemli noktanın yapılacak olan toplantıların gündemlerinin oluşturulması olduğunu ve dernek üyelerinin gündem maddeleriniin belirlenmesine katkı sağlamalarının önemini vurgulandı. Dernek üyelerine gündem belirlenmesine yönelik bilgilendirmeye yeterli dönüşün sağlanamadığı Ertan Köseoğlu tarafından belirtildi ve bu konunun tekrar hatırlatılması için dernek üyelerine bilgilendirmenin yeniden yapılacağı iletildi.
  2. Merter Bey, bakanlık için hazırladığı “Düzenleyici Kurullara Başvuruların Elektronik Ortamda Yapılması” başlıklı sunumu dernek üyeleri ile paylaştığını ve sunumun “Sozleşmeli Araştırma Kuruluşu Olarak Beklentilerimiz” başlıklı son slaytınıın zenginleştirilmesi noktasında geri bildirimleri beklediğini iletti.Şebnem Hanım’ dab u konu ile ilgili yurtdışı otoritelerden bilgi alabileceğini iletti.
  3. Hazırlanan yeni yönetmeliğin bu sene sonu itibarı ile yayımlanacağı Gökmen bey tarafından hatırlatıldı. Özellikle bakanlığın Klinik Araştırmalarda eczacı görevlendirmesi ile ilgili bir kılavuza ihtiyaç duyduğu bilgisi verildi. Bu kılavuzun hazırlanması ile ilgili de SAKDER’ den destek beklendiğini iletti.

Berk Özdemir Eczacı görevlendirmeleri ile ilgili olarak Tüm Kamu Eczacıları Derneğinin 1. Kamu Eczacıları Kongresi hakkında bilgi verdi. Kongrede de bu konunun görüşüldüğünü iletti. Eczacı yetkilendirmeleri ile ilgili sorunun çözümlenmesi ve kılavuzun hazırlanması noktasında bu dernek ile görüşülmesinin faydalı olacağını bildirdi.

Gökmen Bey, Hacattepe Üniversitesi’nden, Eczacı görevlendirmelerinin Eczacılar Odası üzerinden çözüme kavuşturulabileceği geribildirimini aldığını iletti.

Şebnem Hanım’ da Gaziantep Üniversitesi’inden Dr. Ahmet Boşnak hakkında bilgi verdi. Onkoloji Eczacıları Derneği başkanı olan Ahmet Bey’ den de destek alınabileceğini iletti.

Gökmen bey, Çapa TF’nin bu konu ile ilgii olarak Klinik Araştırmalarda görev alacak olan Eczacılar için hasta viziti başına 30 TL’ lik bir ödeme yapılmasını kararlaştırdığı şeklinde bir duyumu olduğunu iletti.

  1. Klinik Araştırmalar Derneği tarafından üzerinde çalışılan online eğitimler hakkında hatırlatmalar yapıldı ve bu eğitimlerin Basic olan bölümlerinin (CRA eğitimi, saha görevlisi eğitimi vs.) SAKDER tarafından hazırlanacağı hatırlatıldı.
  2. Klinik Araştırmalar Derneğinin 2013 senesinde düzenleyeceği 1. Ulusal Klinik Araştırmalar Kongresi için poster hazırlanacağı iletildi. Bu posterin hazırlanması için bir anket hazırlandığı üyelere duyuruldu. Berk Özdemir tarafından hazırlanmış olan anketin finalize edilebilmesi için üyeler ile paylaşılacağı iletildi. Poster gönderim son tarihinin 23 Mart 2013 olduğu bilgisi verildi.

Kongrenin basılı materyal sponsorluğu için SAKDER olarak girişimlerimizin olduğu Gökmen bey tarafından bildirildi.

  1. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurum başkanı Ecz. Güven Artıran’a, Araştırmacı İlaç Firmaları Derneğine ve İstanbul Klinik Araştırmalar İnsiyatifi Koordinatörü Yağız Üresin’ e, ’yönetim kurulu’ olarak ziyaret planlamalarımızın olduğu bilgisi üyeler ile paylaşıldı.
  2. Berk Özdemir tarafından web sayfası güncellemeleri hakkında bilgi verildi. Üyelere özel kullanıcı adı ve şifrelerin oluşturulacağı ve bu sayede üyelerin ’yönetim kurulu’ kararlarına ve toplantı tutanaklarına hızlı bir şekilde erişimlerinin sağlanacağı açıklandı.

SAKDER İnfo mail adresine gelen tüm mailler üyelere otomatik olarak forward edileceği ile ilgili bilgi verildi.

  1. EUCROF’ un 6-7 Aralık 2012 tarihindeki Genel Kuruluna hem Murat Hayran’ın hem de Şebnem Yıldırımoğlu’nun vize problemi nedeni ile katılamadığımız bilgisi verildi. Ayrıca EUCROF’un bir sonraki genel kurulu’ için toplantı yeri olarak İstanbul önerisinin Kabul edilmediği ancak takip eden yılda kuvvetle muhtemel genel kurulun İstanbul’ da yapılabileceği iletildi
  2. Dernekler masasına yapılacak olan bildirimler hakkında da Ertan Köseoğlu tarafından bilgilendirme yapıldı.
  3. Oluşturulmuş olan komisyonlar üyeler ile paylaşıldı. Bu komisyonların bir an once aktif hale getirileceği iletildi.

Son olarak Gökmen bey, Hacettepe ÜTF’ de Klinik Araştırmaların Geleceği konulu bir panele davet edildiğini bildirdi. Bu panel de SAKDER adına Gökmen bey bir sunum hazırlayacağını iletti. Toplantının 26 Aralık 2012 tarihinde Hacettepe ÜTF Kampüsü yeşil salonda gerçekleştirileceği ve katılımın serbest olduğu bilgisi üyeler ile paylaşıldı.

Toplantı notlarını indirmek için tıklayın (Word)…

2016-10-12T14:18:00+00:00